6442
България
„Св. св. Кирик и Юлита“ е публична държавна собственостОстров „Св.св. Кирик и Юлита“ е публична държавна собственост и от 2012 г. се управлява от Министерството на културата.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 02 Февруари 2026, 21:08 ч.
Остров „Св. св. Кирик и Юлита“ е публична държавна собственост и от 2012 г. се управлява от Министерството на културата. Това съобщиха от министерството във връзка със запитвания за статута и развитието на острова. В съобщението пише още, че остров „Св. св. Кирик и Юлита“ е сред най-значимите археологически обекти в страната и играе ключова роля за наследството на Черно море като зона на културен обмен. На острова са открити най-старите известни следи от гръцка култура в региона, включително останки от няколко древни езически храма от различни периоди. През 2011 г. министерството изработи цялостна концепция с характер на предпроектно проучване, която очертава развитието на острова като водеща дестинация с музей на Черноморските цивилизации и експониране на археологическите структури в паркова среда. В многобройните сгради на острова е предвидено разполагането на отделни експозиционни елементи, включително свързани със съвременно изкуство. Главната сграда – Старото морско училище – ще се превърне в централна част на бъдещия музей. След пауза от 15 години, в края на 2025 г. започна ремонт на историческата сграда с договор за конструктивно укрепване на стойност 1,87 млн. лв. Музейният комплекс ще бъде администриран от Центъра за подводна археология (ЦПА), който е второстепенен разпоредител с бюджет към Министерството на културата и е в напреднала фаза за превръщане в регионален център на ЮНЕСКО. Подводното наследство ще бъде основна тема на научната и музейна работа. Министерският съвет взе решение пристанищната зона на острова да бъде управлявана от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ към Министерството на транспорта. Решението е съгласувано по надлежен ред, включително с положително становище на ЦПА, а целта е да бъде осигурен пълен публичен достъп до музея и да бъде гарантирана постоянна база за кораба на ЦПА. Законодателството изисква държавните пристанища да бъдат управлявани от специализираното предприятие, а културните институти нямат правомощия или финансиране за пристанищна дейност. Предстои възлагането на нов подробен устройствен план за регулация, който ще включва цялостна концепция, комуникационно и градоустройствено решение, съобразено с музейните и изследователските функции на острова, включително функционирането на туристически терминал. Според принципите на концепцията ще бъде ремонтиран само съществуващият сграден фонд, без изграждане на нови обеми. Режимите за опазване ще бъдат в съответствие със Закона за културното наследство. Остров „Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол отново ще бъде върнат в управлението на Министерството на транспорта и съобщенията с цел развитие на туристическата инфраструктура и облекчаване на натоварването на рибарското пристанище в града, съобщи на брифинг през януари министърът на транспорта в оставка Гроздан Караджов.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Шофьор на 18 години от Смядово е загинал при катастрофа, пътник в автомобила е настанен за лечение и за живота му има опасност
|
|
|
Прогноза за времето на 29 Юни (Понеделник) и следващите дни
|
|
|
Добри са условията за туризъм в планините, очаква се горещо време
|
|
|
Полицаи иззеха райски газ и кокаин за над 18 000 евро при акция в Созопол
|
|
|
Прогноза за времето на 28 Юни (Неделя) и следващите дни
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Допълнителни лаборатории, които да изследват пробите на шофьорите за наркотични вещества, ще има от 1 август
|
|
|
Шофьор на 18 години от Смядово е загинал при катастрофа, пътник в автомобила е настанен за лечение и за живота му има опасност
|
|
|
От отличник във финансовата сфера, България вече е с реална наказателна процедура, коментира Бойко Борисов в Кюстендил
|
|
|
Прогноза за времето на 29 Юни (Понеделник) и следващите дни
|
|
|
Трима души са загинали при пътни произшествия в страната през изминалото денонощие, съобщават от МВР
|
|
Радиопрограми



Тикер
6442
ЗАПАЗИ
Шофьор на 18 години от Смядово е загинал при катастрофа, а пътник в автомобила е настанен за лечение, като за живота му има опасност, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция ...